Product Details:
| Cutting length | 2000 mm |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Sheet material | SS, High tensile |
| Machine type | Variable Type |
| Control type | NC |
| Motor power | 22 kW |
| Back gauge range | 600 mm |
| Strokes per min | 10 spm |
| Brand | Local make |
| Phase | Three phase |
We AMAVI Engineers Pvt Ltd are Dealing in Brand Name "AMAVI" Hydraulic Shearing Machine Capacity 0.5mm to 25mm Thickness& Length 6500mm
Product Details:
| Cutting length | 3000 mm |
| Cutting thickness | 8 mm |
| Sheet material | SS |
| Control system | Schindler |
| Back gauge range | 600 mm |
| Motor power | 7.5 kW |
| Strokes per min | 10 spm |
| Table height | 800 mm |
| Brand | Local make |
| Phase | Three phase |
We AMAVI Engineers Pvt Ltd are Dealing in Brand Name "AMAVI" Hydraulic Shearing Machine Capacity 0.5mm to 25mm Thickness& Length 6500mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Cutting thickness | 10 mm |
| Sheet material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Control system | Cybelec |
| Motor power | 11 kW |
| Product Type | Hydraulic Shearing Machine |
| Shearing Material | Mild Steel |
| Shearing Thickness | 25mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | AMAVI |
| Model Name/Number | CNC Shearing Machine |
| Main Motor Power | 15HP to 75HP |
| Capacity | 25mm |
| Automation Grade Type | Automatic |
| Cutting length | 3000 mm |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Cutting length | 6000 mm |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Sheet material | SS |
| Control system | Siemens PLC |
| Back gauge range | 800 mm |
| Control Type | DRO & NC |
| Motor power | 11 kW |
| Usage/Application | Mild Steel & SS Plate Cutting |
| Product Type | Hydraulic Shearing Machine |
| Shearing Material | MS & SS |
| Shearing Thickness | up to 25mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Back Gauge Manual | NC |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Cutting length | 3000 mm |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Sheet Thickness | 12 mm |
| Cutting thickness | 10 mm |
| Power Source | Electric Motor |
| Sheet material | SS |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Max Shear Width | More than 5000 mm |
| Cutting Material | Stainless Steel |
| Machine type | Variable Angle |
| Shearing Width | 4000 mm |
| Control type | NC |
| Max Shear Thickness | 10 mm |
| Operation Mode | Automatic |
| Motor power | 7.5 kW |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | AMAVI |
| Strokes Per Min | 10.0 |
| Capacity | 25mm X 7000mm |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Cutting length | 6000 mm |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Sheet material | SS |
| Control system | Cybelec |
| Control Type | CYBELEC |
| Motor power | 11 kW |
| Usage/Application | MS Plate Shearing |
| Product Type | NC Hydraulic |
| Shearing Material | MS & SS |
| Shearing Thickness | 4mm |
| Suitable For Welding Rod | 3-4mm |
| Cutting Material | MS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Sheet material | SS |
| Material | Mild Steel |
| Machine type | Variable Rack Angle |
| Motor power | 7.5 kW |
| Usage/Application | Sheet Cutting Machine |
| Product Type | Hydraulic Shearing Machine |
| Shearing Material | MS & SS |
| Control Type | DRO |
| Shearing Thickness | Maximum 25mm |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amavi |
| Cutting length | 6000 mm |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Max.Shearing Width | 10000 mm |
Product Details:
| Machine Type | Hydraulic |
| Cutting length | 6000 mm |
| Sheet Thickness | 12 mm |
| Power Source | Hydraulic |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Sheet material | SS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 200 ton |
| Control system | Cybelec |
| Cutting Material | MS Plate |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Motor power | 11 kW |
| Brand | AMAVI |
| Model Name/Number | 20 x 6500 |
| Strokes Per Min | 10.0 |
| Max Shear Width | More than 5000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Product Details:
| Cutting length | 6000 mm |
| Capacity | 20mm |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Sheet material | SS |
| Control system | Cybelec |
| Material | Mild Steel |
| Control Type | DRO |
| Motor power | 22 kW |
| Usage/Application | Sheet Shearing |
| Product Type | Hydraulic Shearing Machine |
| Shearing Material | Mild Steel |
| Shearing Thickness | 25mm |
| Cutting Material | MS & SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | AMAVI |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Sheet material | SS |
| Max.Shearing Width | 7000 mm |
| Control system | Cybelec |
| Machine type | Variable Rack Angle |
| Control type | NC |
| Motor power | 30 kW |
| Usage/Application | Sheet Shearing |
| Product Type | Hydraulic |
| Shearing Material | MS & SS |
| Shearing Thickness | Maximum 25mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Cutting length | 4000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Product Details:
| Cutting length | 6000 mm |
| Cutting thickness | 10 mm |
| Sheet material | SS |
| Max.Shearing Width | 6000 mm |
| Control system | Cybelec |
| Machine type | Variable Rack Angle |
| Control Type | NC |
| Motor power | 7.5 kW |
| Usage/Application | Sheet Shearing |
| Product Type | Semi Automatic |
| Shearing Material | MS |
| Shearing Thickness | 12mm |
| Suitable For Welding Rod | 3-4mm |
| Adjustable Rake | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Product Details:
| Cutting length | 3000 mm |
| Cutting thickness | 8 mm |
| Sheet material | SS |
| Control system | Siemens PLC |
| Back gauge range | 600 mm |
| Motor power | 5.5 kW |
| Brand | Local make |
| Phase | Three phase |