We AMAVI Engineers Pvt Ltd are Dealing in Brand Name "AMAVI" NC Hydraulic Press Brake Machine Capcity up to 25mm Thickness x 6000mm Length
Product Details:
| Bending capacity | 400 ton |
| Max Sheet Width | 3 meter |
| Bending length | 5000 mm |
| CNC control type | 2 axis (Y1 Y2) |
| Frame type | Fabricated |
| Axis controlled | 2 axis |
| Back gauge stroke | 400 mm |
| Ram stroke | 200 mm |
| Cutting Load | 100 Ton |
| Automation Grade | CNC |
| Brand | AMAVI |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Bending capacity | 400 ton |
| Bending length | 4000 mm |
| CNC control type | 3 axis (Y1 Y2 X) |
| Model Name/Number | 160ton |
| Control Axis | 4Axes |
| Frame type | Fabricated |
| Axis controlled | 2 axis |
| Back gauge stroke | 600 mm |
| Capacity | 500 Ton |
| Layout | Vertical |
| Brand/Make | AMAVI |
| Main Motor Power | 20HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Bending capacity | 400 ton |
| Machine type | Press brake |
| Bending length | 6000 mm |
| Max bending length | 5000 mm |
| CNC control type | 4 axis (Y1 Y2 X R) |
| Model Name/Number | ACPB 2540 |
| Control Axis | 4 Axis |
| Frame type | Fabricated |
| Max sheet thickness | 16 mm |
| Axis controlled | 4 axis |
| Axis control | 4 axis |
| Ram stroke | 300 mm |
| Back gauge stroke | 600 mm |
| Backgauge stroke | 600 mm |
| Capacity | More than 500 Ton |
| Control Type | CNC |
| Max Sheet Width | 4 meter |
| Brand/Make | AMAVI |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Sheet Bending |
Product Details:
| Bending capacity | 400 ton |
| Machine type | Press brake |
| Bending length | 5000 mm |
| Max bending length | 6000 mm |
| CNC control type | 4 axis (Y1 Y2 X R) |
| Model Name/Number | 500 x 5000 |
| Control Axis | 2 Axes |
| Frame type | Fabricated |
| Max sheet thickness | 16 mm |
| Axis control | 4 axis |
| Axis controlled | 6 axis |
| Ram stroke | 250 mm |
| Back gauge stroke | 600 mm |
| Backgauge stroke | 600 mm |
| Capacity | More than 500 Ton |
| Layout | Vertical |
| Max Sheet Width | 4 meter |
| Brand/Make | AMAVI |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Sheet Bending |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Bending capacity | 400 ton |
| Max Sheet Width | 4 meter |
| Bending length | 6000 mm |
| CNC control type | 3 axis (Y1 Y2 X) |
| Usage/Application | Sheet Bending |
| Frame type | Fabricated |
| Axis controlled | 2 axis |
| Back gauge stroke | 600 mm |
| Cutting Load | 100 Ton |
| Control Type | CNC |
| Brand | AMAVI |
| Material | MS |
| Size | 7000mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Bending capacity | 400 ton |
| Machine type | Hydraulic |
| Bending length | 5000 mm |
| CNC control type | 3 axis (Y1 Y2 X) |
| Frame type | Fabricated |
| Axis controlled | 3 axis |
| Ram stroke | 180 mm |
| Back gauge stroke | 600 mm |
| Capacity | 125 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Cutting Load | 100 Ton |
| Material | MS |
| Control Type | NC |
| Usage/Application | Sheet Bending |
Additional Information:
Product Details:
| Bending capacity | 400 ton |
| Bending length | 5000 mm |
| CNC control type | 4 axis (Y1 Y2 X R) |
| Usage/Application | Sheet Bending |
| Frame type | Fabricated |
| Axis controlled | 4 axis |
| Back gauge stroke | 600 mm |
| Ram stroke | 200 mm |
| Control Type | CNC |
| Size | 5000 |
| Automation grade | CNC |
| Cutting Load | 100 Ton |
| Max Sheet Width | 4 meter |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
We AMAVI Engineers Pvt Ltd are Dealing in Brand Name "AMAVI" Hydraulic Press Brake Machine Capcity up to 25mm Thickness x 6000mm Length
Product Details:
| Bending capacity | 400 ton |
| Max Sheet Width | 6mtr |
| Bending length | 4000 mm |
| CNC control type | 3 axis (Y1 Y2 X) |
| Usage/Application | Sheet Bending |
| Frame type | Fabricated |
| Axis controlled | 3 axis |
| Back gauge stroke | 600 mm |
| Control Type | NC |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Size | 1500 to 6000mm |
| Cutting Load | 500 |
| Brand | AMAVI |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |