Product Details:
| Cutting length | 6000 mm |
| Cutting thickness | 16 mm |
| Sheet material | SS |
| Max.Shearing Width | 6000 mm |
| Control system | Cybelec |
| Motor power | 22 kW |
| Cutting Material | MS Plate |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Back Gauge Manual | NC |
| Adjustable Rake | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |