Product Details:
| Max sheet thickness | 25 mm |
| Max cutting width | 3000 mm |
| Machine type | CNC shearing |
| Backgauge stroke | 1000 mm |
| Strokes per min | 8 SPM |
| Blade material | HCHCR |
| Hold down type | Hydraulic |
| Control system | CNC |
Product Details:
| Cutting length | 4000 mm |
| Cutting thickness | 6 mm |
| Sheet material | MS |
| Machine type | Variable Rack Angle |
| Control type | Hydraulic |
| Motor power | 7.5 kW |
| Back gauge range | 600 mm |
| Strokes per min | 20 spm |
| Brand | Local make |
| Phase | Three phase |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Cutting length | 6000 mm |
| Max sheet thickness | 20 mm |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Max cutting width | 4000 mm |
| Sheet material | SS |
| Machine type | NC shearing |
| Material | Mild Steel |
| Backgauge stroke | 1000 mm |
| Strokes per min | 12 SPM |
| Blade material | HCHCR |
| Motor power | 7.5 kW |
| Usage/Application | Fabrication Industries |
| Product Type | CNC Hydraulic Shearing Machine |
| Shearing Material | Mild Steel |
| Control system | Cybelec |
| Back gauge range | 1000 mm |
| Control Type | CNC & NC |
| Shearing Thickness | 25mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Accuracy | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Cutting length | 3000 mm |
| Capacity | More than 500 Ton |
| Cutting thickness | 10 mm |
| Sheet material | SS |
| Machine type | Variable Rack Angle |
| Motor power | 7.5 kW |
| Usage/Application | Sheet Shearing |
| Product Type | Hydraulic Shearing Machine |
| Shearing Material | MS & SS |
| Control Type | DRO |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Layout | Vertical |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Cutting length | 6000 mm |
| Cutting thickness | 16 mm |
| Sheet material | SS |
| Control system | Siemens PLC |
| Control Type | NC Controllers |
| Motor power | 18.5 kW |
| Usage/Application | Sheet Shearing |
| Product Type | Semi Automatic Hydraulic |
| Shearing Material | MS |
| Shearing Thickness | 25mm |
| Cutting Material | MS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Product Details:
| Cutting length | 6000 mm |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Sheet material | SS |
| Control system | Cybelec |
| Control Type | Hydraulic |
| Motor power | 7.5 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Hydraulic |
| Shearing Material | Mild Steel |
| Shearing Thickness | 25mm |
| Cutting Material | MS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | AMAVI |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Cutting length | 6000 mm |
| Cutting thickness | 16 mm |
| Sheet material | SS |
| Shearing Material | Mild Steel |
| Max.Shearing Width | 6000 mm |
| Control system | Cybelec |
| Control Type | NC |
| Motor power | 22 kW |
| Usage/Application | Fabrication |
| Shearing Thickness | 16mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Cutting length | 6000 mm |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Sheet material | SS |
| Control system | Cybelec |
| Motor power | 7.5 kW |
| Shearing Material | MS |
| Usage/Application | Plate Shearing |
| Control Type | NC |
| Product Type | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Shearing Length | 3000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Product Details:
| Max sheet thickness | 25 mm |
| Capacity | 12mm x 3000mm |
| Max cutting width | 6000 mm |
| Machine type | CNC shearing |
| Automation Grade | Automatic |
| Backgauge stroke | 1000 mm |
| Strokes per min | 12 SPM |
| Blade material | HCHCR |
| Blade Length In Mm | 3150mm |
| Layout | Vertical |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Cutting length | 6000 mm |
| Cutting thickness | 16 mm |
| Sheet material | SS |
| Control system | Siemens PLC |
| Motor power | 7.5 kW |
| Usage/Application | MS & S S Plate Cutting |
| Shearing Material | MS |
| Control Type | NC |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Shearing Length | 2000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Product Details:
| Max. Shearing Length | 7000 mm |
| Cutting thickness | 16 mm |
| Sheet material | SS |
| Max.Shearing Width | 7000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Machine type | variable angle |
| Control system | Cybelec |
| Control type | CNC |
| Motor power | 22 kW |
| Shearing Material | MS |
| Shearing Thickness | 25mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Cutting length | 6000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |