Product Details:
| Bending capacity | 400 ton |
| Bending length | 5000 mm |
| CNC control type | 4 axis (Y1 Y2 X R) |
| Material | Mild Steel |
| Frame type | Fabricated |
| Voltage (V) | 440 |
| Axis controlled | 4 axis |
| Ram stroke | 250 mm |
| Back gauge stroke | 600 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | CNC |
| Size | 1500-6000 |
| Cutting Load | >150 ton |
| Max Sheet Width | 4 meter |
| Capacity (Ton) | 100-500 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | AMAVI |
| Usage/Application | Sheet Bending |