Product Details:
| Cutting length | 6000 mm |
| Capacity(T) | 100 Ton |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Sheet material | SS, MS |
| Max.Shearing Width | 6000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Machine type | Guillotine |
| Control type | CNC |
| Motor power | 30 kW |
| Shearing Material | MS |
| Shearing Thickness | 25mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Cutting length | 6000 mm |
| Cutting thickness | 20 mm |
| Sheet material | SS |
| Control system | Cybelec |
| Motor power | 18.5 kW |
| Shearing Material | MS |
| Product Type | NC Hydraulic Shearing |
| Control Type | NC |
| Usage/Application | Cutting Plate MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Shearing Length | 4000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
Additional Information: