Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Max sheet thickness | 16 mm |
| Capacity | More than 500 Ton |
| Cutting thickness | 16 mm |
| Max cutting width | 6000 mm |
| Sheet material | SS |
| Machine type | NC shearing |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Control system | Cybelec |
| Backgauge stroke | 1000 mm |
| Back gauge range | 1000 mm |
| Motor power | 22 kW |
| Blade material | HCHCR |
| Strokes per min | 10 SPM |
| Blade Length In Mm | 4100mm |
| Layout | Vertical |
| Country of Origin | Made in India |
| Cutting length | 4000 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Max sheet thickness | 25 mm |
| Capacity | More than 500 Ton |
| Max cutting width | 6000 mm |
| Machine type | CNC shearing |
| Automation Grade | Automatic |
| Backgauge stroke | 1000 mm |
| Strokes per min | 10 SPM |
| Blade material | HCHCR |
| Blade Length In Mm | 6150mm |
| Layout | Vertical |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: